Trudno mi dziś pisać o wysokim autoramencie tego co francuskie, kiedy dorobek Francji  został uznany za epigoniczny i wtórny wobec naszego dziedzictwa. Niemniej według mojego rozeznania i własnej oceny wciąż możemy inspirować się ich nowinkami – zwłaszcza w kwestiach mody i stylizacji. 

FRANCE - CIRCA 1960: Portrait of Jane Birkin, taken in the Sixties. (Photo by REPORTERS ASSOCIES/Gamma-Keystone via Getty Images)
Kocham to zdjęcie – FRANCE – CIRCA 1960: portret Jane Birkin, Lata 60te. (Zdjęcie  REPORTERS ASSOCIES/Gamma-Keystone via Getty Images)

Nie sugeruje,  że mamy naśladować we wszystkim francuski szyk, a jedynie aplikować okazjonalnie, bądź regularnie /jak kto woli/ ten niewymuszony i wolny od krzykliwych akcentów sposób bycia.

Polki często mają taki pomysł że,  jak szykują się na imprezę, założą czerwoną sukienkę, przesadnie krótką spódniczkę, szpile, zrobią krzykliwy makijaż. Francuzka wybierze prosty granatowy komplet i delikatną srebrną lub złotą biżuterię. I będzie wyglądała wyjątkowo.

Ten egalitarny minimalizm, którego symbolem dla mnie jest francuski manicure, przekłada się także na fryzjerskie cieńcie. Jego ambasadorką jest Eva Green – twarz L’Oréal Professionnel. Dla mnie będzie nią zawsze Jane Birkin.

Francuskie cięcie

Możemy je dostrzec zarówno na wybiegach, jak i na ulicach. Długie, lub średniej długości włosy są typowe dla tej stylizacji. Ultranaturalny styl wyróżnia się pozornie niedbałym cięciem i miękką, na pierwszy rzut oka pozbawioną struktury grzywką. Cięcie to może się lekko zwężać. Nadaje kobietom wytwornego, a zarazem swobodnego stylu.

Francuska stylizacja

Teksturowane włosy, naturalny połysk i lekkość u nasady: to sekret zakulisowej stylizacji. Aby stworzyć ten look w kilka minut zaaplikuj na osuszone włosy odpowiedni produkt do stylizacji. Polecam – jak to ja – produkt z gamy French Girl Hair /L’Oréal Professionnel/. Wówczas zapleć włosy w warkocz. Wysusz włosy suszarką. Następnie rozplącz warkocz i wymodeluj włosy.

Szyk w nieładzie

Nałóż niewielką ilość kremu French Froisse Tecni.Art na osuszone włosy przed stylizacją, aby nadać tekstury cienkim włosom i stworzyć efekt nieładu na długości włosów i na końcach. W przypadku grubych włosów, spryskaj je 2 lub 3 razy Messy Cliche Tecni.Art, stosując tę samą technikę w celu uzyskania pięknego efektu.

 

 

***
W gazecie drukowanej dla sieci salonów fryzjerskich, ten naturalny styl opisany jest słowami „jakbyś właśnie wyszła z łóżka” i dalej „
Delete These Words”. Być może redaktor doszedł do wniosku, że to dopowiedzenie nie sprzyja reklamie produktów „zapewniających” francuski look, być może edytor tekstu nie połapał się i zamiast skasować uwagę opublikowano słowa korekty. Ale styl francuski taki jest – przychodzi bez wysiłku, jest pełen niewymuszonego powabu. Gdybym sam miał opisać go – ten urok francuskiej stylizacji włosów – również posłużyłbym się podobnym stwierdzeniem, że jest to wrażenie „jakbyś właśnie wyszła z łóżka”, ale po upojnej nocy.

Wasz i tylko Wasz Tomasz Marut